Snelste man op aarde zette leven op het spel met ruim 1000 km/h
Binnen vijf seconden trok de arts John Stapp in een raketslee op van 0 tot 1017 kilometer per uur. Zijn doel: de veiligheid van straaljagerpiloten verbeteren.

John Stapp deed zijn experiment met de raketslee Sonic Wind No. 1, die theoretisch 1200 kilometer per uur kon halen. Hij stond bloot aan een druk van 150 keer zijn lichaamsgewicht, maar tijdens het versnellen werd hij ‘maar’ 40 keer zo zwaar.
In de controleruimte klonk de stem van John Stapp: ‘Drie, twee, één ...’
Hij telde rustig af naar het ritje dat hem wereldberoemd zou maken.
De 44-jarige arts van de Amerikaanse luchtmacht zat op deze decemberdag in 1954 vastgesnoerd aan een raketslee, midden in de woestijn van New Mexico.
Over een paar seconden zouden de negen raketten achter op de slee hem een spoorbaan van een kilometer lang op sturen met bijna de geluidssnelheid.
John Stapp en zijn collega’s wisten niet wat deze proef met zijn lichaam zou doen.
Het enige wat hem tegen de krachten van de versnelling beschermde, was een pak van de luchtmacht en een helm met vizier.