VIDEO: Bekijk hoe de Tankman de voertuigen blokkeert
Leger vermoordt burgers
Het is 5 juni 1989 en de man voor de tank, die later bekend zal komen te staan als de ‘Tankman’, heeft het grootste leger ter wereld een paar minuten tot stilstand gebracht. Foto’s van de opstandige Chinese man gaan direct de hele wereld rond, waardoor hij een symbool van de Chinese vrijheidsstrijd wordt.
De tanks waar de man voor is gaan staan, hadden een dag eerder een groot protest tegen China’s communistische regime neergeslagen.
Zeven weken lang hadden demonstranten op het Plein van de Hemelse Vrede in Peking om politieke hervormingen gevraagd voordat het leger het vuur opende. Er werden duizenden burgers gedood.
VIDEO: Het bloedbad op het Plein van de Hemelse Vrede
Niemand weet wie de Tankman is
Drie decennia later is de identiteit van de Tankman nog steeds onbekend.
Volgens sommigen werd de man gearresteerd en na de demonstraties geëxecuteerd. De journalist Jan Wong heeft echter bronnen binnen de regering en houdt vol dat China niet weet wie de Tankman, die nog steeds in China zou wonen, is geweest. En Zuid-Koreaanse media hebben gemeld dat hij is gevlucht naar Taiwan.
In 2003 sprak Jiang Zemin, secretaris-generaal van de Chinese Communistische Partij tussen 1989-2002, zich uit over de Tankman. Jiang Zemin zei dat de man ‘nooit werd gearresteerd’. Daaraan voegde hij toe: ‘Ik weet niet waar hij nu is’.