Twee kleine kleitabletten met sierlijke tekens in spijkerschrift blijken de sleutel te bevatten tot een schrijftaal die volgens onderzoekers mogelijk niet eens bestond: Amoritisch. Tot nu toe vroegen experts zich af of de Amorieten wel een eigen schrijftaal kenden, of dat ze in het Akkadisch (oud-Babylonisch) schreven.
Maar nu hebben Amerikaanse taalkundigen de kleitabletten, die waarschijnlijk tijdens de oorlog tussen Irak en Iran van 1980 tot 1988 het land uit gesmokkeld werden, onderzocht.
De experts ontdekten dat het gaat om een ruim 4000 jaar oud ‘taalgidsje’, dat een aantal praktische vertalingen uit het Amoritisch in het Akkadisch bevat. Zo kon de tot nu toe onleesbare tekst ontcijferd worden, net als in de 19e eeuw aan de hand van de Steen van Rosetta de Egyptische hiërogliefen leesbaar werden gemaakt.