Als je je ogen sluit en je de geur van vanille en lariksbomen voorstelt, denk je misschien aan een koud ijsje op een warme zomerdag.
Maar nu melden Duitse geoantropologen dat die geur zich verspreidde tijdens het balsemen van mummies in het oude Egypte.
De experts hebben kruiken onderzocht die begraven waren bij de Egyptische edelvrouw Senetnay, die leefde in de 16e eeuw v.Chr.
In de kruiken vonden ze enkele geurige ingrediënten die werden gebruikt om de mummie te balsemen.
De potten bleken onder andere geurresten van lariksboomhars en pistacheboomextract te bevatten.
Daarnaast bevatten ze een speciale organische verbinding, coumarine, die door planten wordt geproduceerd en een vanillegeur kan afgeven.

Samen met parfumexperts hebben Duitse onderzoekers een aantal geuren van oude Egyptische mummies nagemaakt.
Ingrediënten kwamen van heinde en verre
De vondst geeft niet alleen de geur prijs, maar ook de uitgebreide handelsroutes van de Egyptenaren.
‘Veel ingrediënten die ze gebruikten, waren ongewoon voor het oude Egypte. Ze waren er niet makkelijk verkrijgbaar,’ legt Barbara Huber van een Duits Max Planck-instituut uit.
Veel ingrediënten moesten daarom van ver worden geïmporteerd. Zo kwam de hars van lariksbomen uit Noord-Europa.
De archeologen hebben nu samengewerkt met parfumexperts om een aantal geuren na te bootsen die in Egypte ontstonden tijdens het balsemen.
Het Deense Moesgaard Museum in Aarhus besteed er in de herfst van 2023 aandacht aan.