De Romeinen hielden lang delen van Schotland bezet. Rond 80 n.Chr. drongen troepen onder gouverneur Gnaeus Agricola het land binnen dat de Romeinen Caledonia noemden. Zuidelijke stammen werden onderworpen en het leger rukte op langs de oostkust. Een vloot zou om de Britse Eilanden gevaren zijn.
Maar Agricola werd naar Rome teruggeroepen voor heel Caledonia bezet was, en het leger trok zich geleidelijk terug. Historici vermoeden dat de Romeinen het barre, onvruchtbare land niet de moeite waard vonden.
In 122 n.Chr. begon de bouw van de Muur van Hadrianus, maar deze diende slechts kort als grens. Al 20 jaar later verschoof de grens naar de Muur van Antoninus in het noorden.
Pas rond 164 lieten de Romeinen Caledonia geheel schieten – waarschijnlijk omdat ze hun troepen elders nodig hadden. Hierna was de Muur van Hadrianus weer de grens, tot de Romeinen rond 410 Engeland verlieten.
Nieuw nummer: Historia nr. 4/2013 is uit. Lees onder meer het verhaal over de 90-jarige William Henry Roberts, die in 1948 beweerde Billy the Kid te zijn.
Quiz en test: Wil je jezelf nog verder uitdagen? Hier vind je alle onze quizzen en tests.
Historia: De gouden plus op onze website geeft aan welke inhoud extra lezenswaardig is.
Quiz en test: Test je kennis over eerdere presidenten - en daag een vriend uit.
Quiz en test: Ontdek met welke dictator je het meest gemeenschappelijk hebt.